Hamilelikte Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Balık Yağı Faydaları Nelerdir? Hamilelik döneminde omega 3 yağ asidi barındıran ve D vitamini bulunan balık yağı bebek gelişimine çok faydalıdır. Beyin, göz ve sinir dokusuna oldukça yaralı olan balık yağı aynı zamanda kalp ve dolaşım sistemi gelişimine de yararlıdır. Bilindiği gibi anne karnında bebeğin gelişimi annenin aldığı gıdalar vitaminler ile mümkündür. Eğer anne yeteri kadar beslenmez ise ya bebeğin gelişimi durur ya da annenin yaşamsal sıvılarından faydalanarak bebek gelişmeye çalışır. Bebekler anne karnında geçirdiği süreçte organ gelişimini tamamlarlar.

Hamilelikte Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Özellikle beyin dokusu gelişimi için anneden omega3 yağ asidini kullanır. Bu durumda annede omega 3 yağ eksikliği meydana gelir. Uzman doktor tarafından takip edilen anne adayına testler sonucu ihtiyaç belirlenir ise balık yağı takviyesi verilir. Anne adaylarının balık yağı kullanımı bu nedenle vazgeçilmez bir durum halini alır.

Ayrıca DHA ve EPA arttığından dolayı annede erken doğum riski ya da preeklampsi meydana gelebilir. Bu nedenle balık yağı kullanımı bebeğin doğduğu andaki kilosu dahil birçok özelliğini etkiler. Fakat günümüzde bir çok anne adayı balık yağının önemi konusunda bilgi sahibi olmadığından kullanmak konusunda çekineler yaşamaktadır.

Hamilelikte Balık Yağı Kullanım Şekli

Balık yağı kullanımı bebeğin anne karnında geçirdiği 40 hafta boyunca alınan tüm ek ilaçlar gibi mutlaka doktorun uygun gördüğü ölçüde olmalıdır. Ortalama doktorların genel görüşü ilk 5. ayına kadar günde 1 tablet alınmalı, 4 ayda ise günde 2 tablet olarak alınması şeklindedir. Eğer anne adayının beslenme konusunda bir sıkıntısı yok ise tablet kullanım sayısı düşürülmektedir. Bazı annelerin vücutsal bir takım değişikliklerden dolayı beslenmekte zorluk yaşadığı bilinmektedir. Bu nedenle her anne adayının doktorunun değdiği ölçüde kullanılmalıdır.

Emzirme Döneminde Balık Yağı Kullanımı

Bebeğin dünyaya geldikten sonra da gelişim ve büyümesi açısından omega 3 (balık yağı) kullanımı önemlidir. Annenin aldığı balık yağı emzirme ile bebeğe geçecektir. Bebeğin vücuduna giren omega 3 beyin ve sinir gelişimine faydalı olacaktır. Annenin hamilelik süresince kullandığı balık yağının bebek dünyaya geldikten sonra düzenli bir şekilde alınmaya devam edilmelidir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hamilelikte Balık Yağı Faydaları Nelerdir Hamilelikte Balık Yağı Faydaları Nelerdir? için yorumda bulun

    Hamilelikte Balık Yağı Faydaları Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hamilelikte Balık Yağı Faydaları Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.