Enerji Kimlik Belgem A Sınıfı Oldu

Enerji Kimlik Belgem A Sınıfı Oldu Enerji kimlik belgesinin aslında enerjinin verimli kullanabilmesi açısından çok önemli olduğunu belirtmiştik. Bu önemi anlayamayanlar için şöyle bir örnek verebiliriz: Bir beyaz eşya alacaksınız. Alacağınız beyaz eşyaların üzerinde büyük harflerle enerji sınıfı gösterilmektedir. Özellikleri aynı olan iki makinenin enerji sınıfı farklılıkları otomatik olarak fiyata da yansımaktadır.

Enerji Kimlik Belgem A Sınıfı Oldu

Enerji sınıfı yüksek olan makinelerin fiyatlarını daha yüksek olduğunu belirtelim. Peki, ama durum neden böyle? Bu makineler sizlere enerji anlamında büyük tasarruflar sağlayacaktır. Elektrik faturanızda büyük farklılıklar görmeniz çok yüksek. Eğer enerji seviyesi düşük olan bir makine alırsanız, makineden kâr edebilirsiniz. Ancak bu elektrik faturanızın sürekli olarak yüksek gelmesine sebep olacaktır. Makineye bir kere para ödeyeceksiniz ama elektrik faturasını daimi olarak ödeyeceksiniz.

İşte, binaların enerji seviyeleri de aynı bu şekildedir. Enerji seviyesi yüksek olan bir binayı tercih etmeniz, sizi kâra geçirecektir. Enerjinin verimli olarak kullanılabilmesi için binanın enerji seviyesinin belirlenmelidir. Bunun için de daha önce de belirttiğimiz gibi uzman kişilerle çalışmak gerekiyor. Enerji kimlik belgesini en temel özelliği, binanın enerji ihtiyacını belirlemesidir.Ancak bu belirleme asgari düzeyde olmaktadır. Enerji seviyeleri de buna göre belirlenmektedir. Binaların sınıflandırılması ise:

  • Sera gazının salınması
  • Binaların ısıtılması
  • Binaların soğutulması
  • Yalıtım özellikleri gibi durumlarla yakından ilgilidir.

Enerji Seviyesi A

Enerji seviyeniz A ise, bu duruma sevinebilirsiniz. Bu belgeyi A sınıfı olarak almaya hak kazana bir bina, enerjisini en verimli şekilde kullanmaktadır. Bunun da elbette geri dönüşü olumlu bir şekilde olmaktadır. Ancak bu belgelerin 10 yılda bir yenilendiğini unutmamalısınız. Enerji Kimlik Belgem A Sınıfı Oldu Binanız, enerji tasarrufu için gerekli olan bütün önlemleri almış ve yükümlülüklerini yerine getirmiştir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Enerji Kimlik Belgem A Sınıfı Oldu Enerji Kimlik Belgem A Sınıfı Oldu için yorumda bulun

    Enerji Kimlik Belgem A Sınıfı Oldu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Enerji Kimlik Belgem A Sınıfı Oldu için ilk yorumu yapabilirsin.